Temišvar je grad – četvrti po veličini u Rumuniji i najveći grad Banata, leži na reci Begej. Za sve one koji su bili u Temišvaru u nekim ranijim periodima i one koji nikad nisu bili u najvećem gradu Banata, obezbedili smo jedinstvenu priliku da upoznaju novo lice grada! Vreme je da upoznamo novi Temišvar i da ga pamtimo kao moderan evropski grad sa prelepom arhitekturom, bogatom i zanimljivom istorijom, kao i raskošnim tržnim centrima!
Beč je jedna od najstarijih metropola u srcu Evrope, carski grad i mesto ukrštanja raznih kultura i uticaja. Jedno je od najomiljenijih evropskih odredišta turista iz čitavog sveta pa se sa pravom može reći za Beč da je pravi poliglota. Sa svojim arhitektonskim i kulturnim nasleđem, svojim šarmom i raskoši, može stati rame uz rame sa Parizom i Rimom. Beč nosi i epitet muzičke prestonice sveta u kojoj su živeli i stvarali kompozitori – Mocart i Betoven, kao i epitet jednog od najznačajnijih kulturnih centara starog kontinenta.
Beograd je pun tajni. Jedna od njih je Rimski bunar na Kalemegdanu. Čak je i Hičkok 1964.godine nakon posete Rimskom bunaru istakao da “takva mesta za njega predstavljaju pravu inspiraciju”. Mesto je puno i pozitivne i negativne energije, a za njega se vezuju neverovatne legende i predanja.. Hajde da ih otkrijemo!
Izabrali smo za vas dva fantastična muzeja:
Muzej afričke umetnosti je prvi i jedini muzej u regionu koji je isključivo posvećen kulturama i umetnostima afričkog kontinenta. Pored stalne postavke trenutno je aktuelna izložba KANGA-Tkanine koje govore. U Muzeju Čokolade u Beogradu će gosti moći da se upoznaju sa kompletnom istorijom te čarobne poslastice.
Divčibare su poznato planinsko turističko mesto – visoravan, koja se nalazi u centralnom delu planine Maljen. Maljen se odlikuje karakterističnim reljefom, što uslovljava povoljne klimatske karakteristike i raznovrstan i specifičan biljni i životinjski svet na ovoj planini. Na Maljenu su dobro očuvane šume i ova planina je najsevernije stanište borovih šuma u Srbiji.
Mađari imaju dugu tradiciju zaplašivanja zime i prizivanja proleća poznatu kao Bušojaraš. Ova tradicija potiče vremena kada su Turci osvajali ove krajeve. Neobična čudovišta sa drvenim maskama i krznom, rogovima volova ili ovnova, kreću se u povorkama na obali Dunava, sa ritualima koji podjednako zabavni i strašni.
Kopaonik (poznat i kao Srebrna planina) je najveći planinski masiv u Srbiji koji se pruža od severozapada ka jugoistoku dužinom od oko 82.7 km, dosežući u srednjem delu širinu od oko 40 km.
Banja Morahalom se nalazi u južnom delu Mađarske, na 20 km od graničnog prelaza Horgoš. Lečenje termomineralnim vodama u banji ima veoma dugu tradiciju. Gostima je u wellness bloku dostupno preko 30 tretmana. U istom bloku možete naći usluge frizerskog salona, kozmetike, solarijuma kao i manikira i pedikira. U banji posebno preporučuju jedinstvenu terapiju svetla „Caracalla“.
Pirot je mali evropski grad na jugoistoku Srbije sa bogatom kulturnom tradicijom i burnom istorijom. Nalazi se na značajnoj međunarodnoj transverzali “koridoru 10”, koji povezuje Evropu sa Azijom, Via militaris. Turistička ponuda Pirota sa okolinom obuhvata prirodno bogatstvo…
,,To je grad. U svakom smislu te reči. Počevši od onog fantastičnog smisla koji ta reč ima u bajkama što smo ih slušali kao deca (“pa onda ih dovedoše u jedan veliki grad..”) pa do istorijskih činjenica o razvitku i opadanju ovog mesta u prošlosti i do statističkih podataka o njegovom napretku danas, u novoj Jugoslaviji. Gledan ovako sa visine, taj grad nam govori svojim građevinama, baštama i ulicama koje su ispisane i nacrtane na padinama strmih bregova kao na stranicama napola otvorene knjige.Sarajevo spada u one gradove čiji je postanak vezan za dolazak Osmanlija u našu zemlju, čiji je razvitak i osnovni oblik uslovljen vekovnom osmanlijskom upravom.One su i bile začetnice prvih naselja na samom ždrelu planinskog klanca kroz koji se reka Miljacka provlači kao konac kroz iglene uši.U toku XVII veka Sarajevo je veliki bogat grad sa preko sto džamija, a javnim građevinama od vrednosti i lepote, kupatilima, bezistanima, karavansarajima i sahatkulama. Neke od tih građevina, koje su se sačuvale do dana današnjeg, svedoče o razvitku i veličini tadašnjeg Sarajeva. Svi strani putnici, Venecijanci, Francuzi ili Nemci, govore o Sarajevu kao o mnogoljudnoj, bogatoj i lepoj varoši koja je važan posrednik u trgovini između Istoka i Zapada.I u koje god doba dana i sa koga god uzvišenja bacite pogled na Sarajevo, vi uvek i nehotice pomislite isto. To je grad. Grad koji i dotrajava i umire, i u isto vreme se rađa i preobražava.” Ivo Andrić